Słynny poemat Adama Mickiewicza Pan Tadeusz w jednej z ksiąg wspomina o kawiarce – osobie wchodzącej w skład służby w dworku szlacheckim, której zadaniem było robienie i osobliwe podawanie kawy z dbałością o właściwą oprawę.

Kawiarki

Źródło: www.garneczki.pl

Obecnie wyrazem „kawiarka” definiujemy zaparzacz ciśnieniowy typu włoskiego, czyli urządzenie znane bezspornie niejednemu wielbicielowi kawy.

Nie zwlekaj, zobacz tekst na witrynie (http://www.yankeecandle.pl/162-swiece-male), która też Cię zaintryguje. Znajdziesz tam m.in. wzmiankę o zajmującej Cię tutaj kwestii.

Kawiarka pozwala na proste sporządzenie prawdziwie aromatycznej, mocnej kawy o wyrazistym smaku podobnym do smaku kawy z ekspresu. Kawiarkę przed wykorzystaniem rozkręcamy, do zbiornika znajdującego się na dole nalewamy wodę, zakładamy sitko (filtr) i umieszczamy w nim mieloną kawę ukochanego gatunku. Urządzenie stawiamy na kuchence – para ze zbiornika z wodą przechodzi na skutek ciśnienia przez sitko, a w górnym zbiorniku powstaje znakomity, brunatny napar.

Kawiarki wdrożone zostały na rynek w 1933 roku przez włoską firmę Bialetti, która do dzisiaj funkcjonuje w ogólnej świadomości, jako lider pośród producentów tego rodzaju urządzeń. Tworzone z prawdziwego zamiłowania do kawy zaparzacze do kawy Bialetti stanowią nie tylko dumę Włochów, ale także symbol najlepszej jakości wykonania. Logo Bialetti to „mały człowiek z wąsem” (l’omino con i baffi), który świta na wszystkich kawiarkach producenta. Inne popularne marki, tworzące poważane kafetiery, to na przykład G.A.T., Frabosk, Gnali&Zani albo Pensofal Italy. Obecnie dysponujemy szerokim wyborem wzorów (również designerskich) i kolorów kawiarek, stają się one bowiem nie wyłącznie funkcjonalnymi urządzeniami, cenionymi przez smakoszy kawy, ale także ślicznymi elementami wyposażenia wnętrz.

Pierwsza kawiarka wykonana była z aluminium i do chwili obecnej kawiarki aluminiowe cieszą się nieprzerwaną sławą. Są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi, jednakże nie wolno ich czyścić przy użyciu środków chemicznych, a wyłącznie ciepłą wodą. Kawiarki stalowe – też wyjątkowo słynne – częściej nadają się do zastosowania na kuchenkach indukcyjnych, nie jest to niemniej jednak regułą. Kawiarki indukcyjne występują w różnych modelach i rozmaitych pojemnościach, jednakże warto zaznaczyć, że mniejsze pojemności (na przykład 1 albo 2 filiżanki) rzadziej są dostępne w tego rodzaju wariancie. Bogatą ofertę różnorodnych kawiarek posiada serwis sprzedający online – .

Utarło się, że kafetera w głównej mierze wskazywana jest dla tych, którzy doceniają intensywne espresso – powstający napar charakteryzuje się bowiem znaczną esencjonalnością. Nie oznacza to jednakże, że inni kawosze nie mogą używać kawiarek – kawową esencję można rozcieńczyć wodą lub mlekiem podług upodobania. Wielbiciele lekkiej pianki mogą nawet zakupić specjalne kawiarki do cappuccino (przykładem mogą być te z kolekcji Mukka Express firmy Bialetti). Każdy może, więc znaleźć kawiarkę perfekcyjną dla własnych pragnień.

Zaparzacze ciśnieniowe włoskie