Z uwagi na zjawisko, iż Polska mieści się w umiarkowanym klimacie obmyślając budowę budynku mieszkalnego dobrze jest uwzględnić w jego schemacie dobrą izolacje termiczną. Izolacja taka powinna chronić mieszkańców budynku zarówno przed mrozem w czasie surowych zim, ale także przed upałami, w czasie parnych letnich dni.

Inną przesłanką są sprawy oszczędnościowe, dobrze dobrana i stworzona izolacja termiczna zezwoli użytkownikom poczynić poważne oszczędności w okresie grzewczym, dlatego że dobre ocieplenie budynku zmniejszy kwestie straty ciepła. W ostatnim czasie furorę w kwestii ociepleń domów robi izolacja pianką PUR.

budowa

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com

Spośród pianek PUR faworyzuje się piankę o otwartej strukturze (tzw. lekką) jak również piankę o zamkniętej strukturze (tzw. ciężką). Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa, mieści w swojej strukturze przeważająca ilość komórek otwartych, przez co „oddycha”. Pozwala to na utrzymanie miłego środowiska w mieszkaniu. Para wodna wędrująca w powietrzu (będąca produktem złej wentylacji) nie skrapla się na jej pokrywie i nie powoduje stworzenia się pleśni. Ten rodzaj jest znakomity do ogrzewania i wygłuszania poddaszy użytkowych, nie tylko z uwagi na swoją paroprzepuszczalność.

Jeżeli niniejszy wpis Cię zaintrygował, to kliknij ten odnośnik, to niezwykle użyteczny artykuł (https://fotoporcelana.net/), który prezentuje analogiczne tematy.

Objętość pianki lekkiej to około 12kg/m³ (ciężkiej to od 30-60kg/m³), nie obciąża w takim razie ona konstrukcji, a sztywniejąc również ją wzmacnia. Piana PUR mocowana jest przez hydrodynamiczny natrysk, co pozwala na wypełnienie wszystkich trudno dostępnych miejsc. Jest to znaczące ze względu na złożone kształty konstrukcji dachowych. Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa nie nadaje się, ze względu na swoje cechy, do ocieplania fundamentów (możliwość chłonięcia wody, brak siły na ściskanie).Pianka zamknięto-komórkowa posiada komórki zamknięte (co najmniej 90% takich komórek w zależności od wydatkowania). Jej gęstość będzie się wahać od 30-60kg/m³.

Intryguje Cię ta problematyka? Kliknij ten odnośnik i zobacz, jak podszedł do tego zagadnienia inny redaktor w treści swojego postu!

Ten rodzaj pianki ze względu na duża gęstość, zamknięte komórki, niską paro przepuszczalność i dużą szczelność na zgniatanie nadaje się znakomicie do termo jak również hydroizolacji płaskich dachów i stropodachów, ścian, fundamentów, budynków inwentarskich, chłodni itp.

budowa domu

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com
Podsumowując, izolacja pianką PUR ze względu na wysoką jakość utworzenia jak również koszty instalacji będzie wypierała użytkowane do tej pory systemy termoizolacyjne.
Nowoczesne sposoby izolacji cieplnej.
Tagi: