Jak to zrobić, co proponować dziecku, żeby było radosne, a jednocześnie – co niezwykle istotne – w pełni bezpieczne? Najkorzystniejsze do tego nadają się place zabaw, ale jak je urządzić, aby było jak najlepiej, dla dzieci, jak i dla rodziców?

Plac zabaw dla dzieci

Autor: jason wilson
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości podział na grupy wiekowe, jaki ma ułatwić urządzenie placu zabaw, jest właściwie umowne. Zawsze powinniśmy odnosić się do konkretnych osobowości najmłodszych użytkowników, gdyż są przecież dzieci bardziej oraz mniej aktywne, bardziej sprawne fizycznie niż rówieśnicy, mocniej zainteresowane zabawami na myślenie niż sportem i tak dalej. Dzieci najbardziej małe, czyli jedno-, dwu- i trzylatki najchętniej bawią się w piaskownicy. W upalne dni będzie przydatny też niewielki dmuchany basen ogrodowy. Do tego plastikowe wiaderka i łopatki i inne obowiązkowe przedmioty do piaskownicy, typu grabki, foremki oraz taczki. Przyda się też mała plastikowa zjeżdżalnia – place zabaw Magic Nets.

Dzieciom trzy-pięcioletnim niezbędne jest więcej ruchu, korzystnie więc zapewnić huśtawkę. Przyda się także domek albo wigwam (płócienny lub z tworzywa sztucznego), w jakim maluchy będą mogły się schronić. Takie wyposażenie powinno wystarczyć także sześcio- czy siedmiolatkom, 8 i 10-latki potrzebują większych wyzwań, gdyż preferują się wspinać, ganiać za sobą, pokonywać przeszkody. Marzą na przykład o trampolinie, drewnianym domku na drzewie lub na palach. Jeśli miejsca w ogrodzie jest dość dużo, warto kupić drewniany fort z pomostem, gdzie jest także domek, są schodki, ale również zjeżdżalnia oraz liny do wspinania się. Taka budowla będzie także atrakcyjna dla starszych dzieci, choć w miarę dorastania coraz mniejszą ilość czasu będą one przebywać w przydomowym ogrodzie, a więcej z kolegami – oferty na plac zabaw dla dzieci.

Bawiące się dziecko

Autor: Thi-Thanh-Tâm Nguyen
Źródło: http://www.flickr.com

W jakiego typu wyposażenie placu zabaw zainwestować? Na pewno dobre są zabawki plastikowe. Są niezbyt ciężkie, kolorowe, pomyślane specjalnie dla maluchów. Te wykonane z tworzywa lepszej jakości nie tracą swych walorów przez kilka sezonów, ale więcej kosztują. Warto też zainwestować w urządzenia z drewna. Są przyjazne, bo zrobione są z materiału naturalnego, ciekawie wpisującego się w otoczenie jakim jest ogród. Z takich elementów wykonuje się piaskownice, huśtawki, oraz konstrukcje zwane popularnie fortami. Przed kupnem trzeba sprawdzić jakość wykonania, to oznacza, że wszystkie powierzchnie muszą być bardzo idealnie wygładzone oraz zaimpregnowane, nie mogą mieć spękań ani zadziorów.

Każde z dzieci kocha zabawę, a my jako dorośli powinniśmy troszkę pomóc w tym, by zabawa była ciekawa i odpowiedzialna
Tagi: