Przenosiny do innego, nawet sąsiedniego miasteczka zawsze wiążą się z ogromem pracy i stresem. A przenoszą się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Jedną z ważniejszych spraw jest z pewnością odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów przygotowywanych do transportu. Zwyczajowo najwięcej kłopotów mamy z tymi wielkogabarytowymi sprzętami, w tym również z fortepianami, które poza tym wymagają tego, żeby przenosić je z niemałą ostrożnością.

Każdy wirtuoz bywa przywiązany do swego instrumentu. Pod powyższym zdaniem natychmiast podpisaliby się

transport wielkogabarytowy

Autor: Mattox
Źródło: http://www.sxc.hu

także i pianiści. Dlatego transportowanie pianina albo fortepianu nie powinno się odbywać bez obecności jego właściciela, który bardzo dobrze zna swój instrument i podpowie, na co koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę w czasie transportu. Tymczasem jeżeli na względzie mamy instrumenty, które pozostają np. własnością instytucji publicznych, to zarządcy takich ośrodków mogą poprosić o rady znajomych wirtuozów, zwłaszcza wtedy, gdy pianino jest zabytkowe.Aby w ogóle przetransportować pianino, to wpierw trzeba wynająć odpowiedni pojazd (oferujemy transportowanie pianin do Wrocławia) – wypożyczenie przyczepy raczej nie będzie trafionym pomysłem, gdyż nie daje ona wystarczającej ochrony przed deszczem, a koła nie posiadają dobrej amortyzacji. Z racji tego że rozmiary instrumentu są pokaźne, to powinno się jeszcze na początku w zarysie zaplanować trasę biegnącą od pokoju, gdzie stoi pianino bądź fortepian, do pojazdu, a następnie zastanowić się, w jaki sposób wnieść instrument do innego lokum. Bardzo ważną czynnością jest z pewnością usunięcie z drogi wszelkich przeszkód, np. kwiatów rosnących w sążnistych donicach lub mebli. Warto także zmierzyć szerokość ościeżnic, a nawet klatki schodowej, by mieć gwarancję, że wyniesienie pianina w ogóle będzie możliwe – jeżeli nie, to trzeba będzie instrument spuścić przez… balon.Na koniec kilka pozostałych, czysto technicznych, wskazówek – nasza wskazówka w tym temacie.

Na początku trzeba starannie zabezpieczyć pedały, bowiem one, w przeciwieństwie do białych klawiszy, nie mają jakiejkolwiek ochrony. Następnie warto przymocować wszystkie ruszające się części instrumentu, np. klapy, żeby podczas transportu się nie oderwały się bądź nie zostały zniszczone. Natomiast w samochodzie pianino koniecznie należy unieruchomić wykorzystując solidne taśmy mocujące. Jak pokazaliśmy, przetransportowanie pianina wymaga niemałego nakładu pracy, więc niektórzy od razu skontaktują się z firmą transportową, żeby mieć gwarancję (sprawdź nasze ceny), że instrument nie zostanie uszkodzony w czasie przenosin.
Jak właściwie przygotowywać się do transportu fortepianu – krótki poradnik dla osób planujących przeprowadzkę
Tagi: