Jak prezentuje się proces zmiany dostawcy gazu? Czy jest to łatwe do zrobienia? Jak to się odbywa?

przez | 9 lipca 2021
Aktualnie, aż dziewięćdziesiąt pięć% udziałów w rynku sprzedaży gazu posiada PGNiG. Pomimo to, nie znaczy to, iż nie mamy wyjścia, iż jesteśmy zmuszeni pozostać w tym stanie. Każdy klient przyłączony do Polskiej Spółki Gazownictwa, może zmienić dostawcę paliwa gazowego na dowolnego dostawcę, na firmę, jaka posiada Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD. Jednocześnie, powinniśmy wiedzieć, że w przypadku gazu w największej liczbie przypadków jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Skoro rzeczywiście będziemy pragnęli dostawcę gazu, to jak to się prezentuje w praktyce? W naszym kraju jest dzisiaj liberalizacja rynku sprzedaży paliwa gazowego podług myśli zasad wolnego handlu, a jednocześnie regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w europejskiej wspólnocie.

Ten materiał porusza faktycznie ważne kwestie, jednak sprawdź poza tym tamto opracowanie (stacjakontroli.wroclaw.pl/) – z pewnością stwierdzisz, że są warte zapamiętania.

Obecnie, niezależni sprzedawcy gazu są w stanie zaoferować swoją propozycję jedynie dla klientów biznesowych.

Gazociąg

Autor: U.S. Geological Survey
Źródło: http://www.flickr.com

Jak przyznają jednak znawcy rynku, już niedługo to ulegnie zmianie i takie firmy będą tez miały możliwości przedstawiania swoich propozycji dla gospodarstw domowych (więcej na Jedną z najchętniej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian sprzedawcy jest propozycja duel fuel. Jest to zakup gazu i prądu od jednego dostawcy.

Czy wiesz, że więcej odnajdziesz w treści (https://banery-druk.net/banery-reklamowe-kielce) innego serwisu? To właśnie tam przeczytasz dokładniejsze informacje dotyczące opisywanej tutaj kwestii.

Zmianę dostawcy gazu można wykonać upoważniając nowego sprzedawcę do działania w naszym imieniu.

Co powinniśmy jeszcze wiedzieć?

Każdy klient, który ma umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma pełne prawo, żeby ją zakończyć, a później zmienić dostawcę. Oczywiście, taka wymiana nic nie kosztuje. Niestety, zmiana dostawcy gazu nie znaczy tego, iż jesteśmy niezależni od przerw w dostawie gazu lub konieczności wymiany instalacji. Zmiana sprzedawcy, czyli okres od podpisania umowy z nowym dostawcą, trwa od około trzech do 4 tygodni.

gaz ziemny

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com
Po zakończeniu umowy nadchodzi czas na rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą. Jak to najłatwiej wykonać? Gdy zdecydujemy się na wymianę sprzedawcy gazu, najłatwiej jest podpisać upoważnienie nowego sprzedawcy, żeby występował w naszym imieniu. Poinformuje on naszego OSD o o tej zmianie, a jednocześnie będzie mógł zakończyć umowę kompleksową z PGNiG.

Sprzedawca będzie mógł wpłacić również stosowną kaucję dla OSD, która zapewniać na będzie nam dostawę gazu (tutaj pełna oferta). Miejmy na uwadze więc, iż przepisy w tym zakresie się zmieniają, także nie stoimy na straconej pozycji. Niekiedy po prostu wydaje nam się, iż nie mamy zbyt dużo możliwości, ale rzeczywistość weryfikuje to z pożytkiem dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*