W jaki sposób rozpocząć uczenie się gry na wiośle

przez | 3 lutego 2022
Dobierając swoje pierwsze utwory na gitarę, młodzi ludzie zwykle rozpoczynają od piosenek. W przypadku kilkuletnich dzieci są to z reguły zwykłe proste piosenki znane również naszym rodzicom. Piosenki te weszły do kanonu utworów, które znajdujemy w większości śpiewników harcerskich i ogniskowych. Nie są to zwykle utwory trudne, grane są na prostych podstawowych akordach, nawet w sytuacji gdy w oryginalnej wersji utworu partie gitary są bardziej rozbudowane.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/
Ten typ pracy z instrumentem może oczywiście umożliwiać nam pobrzdękiwanie sobie na gitarze na ogniskach. Będziemy potrafili zagrać kilka piosenek, najczęściej wszystkie z nich uderzać będziemy tak samo, sprowadzając wszystkie do podstawowych akordów i typowych dwóch, może trzech bić. Na pewno jednak nasze ucho nie uwrażliwi się na to, czym naprawdę jest muzyka, bogactwo dźwięków, interwałów, zależności pomiędzy trybami akordów i wszelkimi ich przebiegami, progresjami.

Jeśli ktoś oczekuje więcej od swojej przgody z gitarą, muzi już zaczynając grę na instrumencie wyszukiwać sobie kawałki z różnorodnych gatunków muzycznych.

Ten nasz odnośnik (https://przerwa.studio/rezerwacja) kieruje do tekstu, jaki ma przydatne treści – na pewno Cię zafascynują i będą przydatne.

Dobrze jest też, żeby te utwory można bylo grać kilkoma technikami. Może się okazać, że kilkakrotne zagranie piosenki lub utworu, który za pierwszym razem wydaje nam się niezrozumiały i mało wpadający w ucho, może sprawić, że nasze ucho w końcu uzna te melodie za ciekawe i bardzo ładne. Po pewnym czasie stwierdzimy, że jesteśmy w stanie usłyszeć co raz więcej muzyki i tym samym nasz muzyczny świat się poszerzył.

gitara

Autor: Angela Quitoriano
Źródło: http://www.flickr.com

W młodym wieku oczywiście podstawową rolę w grze na gitarze odgrywją emocje. Dzięki nim chęć grania rośnie. Mówiąc językiem prostym, można powiedzieć, że nakręcamy sięw sytuacji, w której udaje nam się zagrać jakiś motyw, a jeśli w tym wszystkim jest to utwór, który lubimy i czujemy, wówczas doświadczamy ogrmnego przypływuczujemy ogromną dawkę energii. Warto więc oprócz zwykłych banalnych piosenek uczyć się utworów repertuaru klasycznego lub nawet jazzowego. Oczywiście najistotniejszy jest silnik, serce, które emocje pobudzi, a tutaj jednak na początku największą frajdę dają nam utwory rockowe.

Dobierając stosowne tytuły na pewno należy sięgnąć do takich zespołów jak Metallica, Led Zeppelin, czy zespół Motorhead, albo Muse – . W tym ostatnim przypadku muzyka często wzbogacona jest o efekty elektroniczne. Szukanie swojego własnego brzmienia może stać się również zupełnie nową przygodą w zgłębianiu tajemnic muzyki.