Co to jest kitesurfing, jak dużo kosztuje sprzęt do uprawiania tego rodzaju dyscypliny? Czy jest to zainteresowanie dla każdego?

przez | 5 kwietnia 2022
Kitesurfing jest w coraz większym stopniu popularny w naszym kraju. To po prostu pływanie na desce, jaka napędzana jest wiatrem przy wsparciu latawca, jakim sterujemy. Tego typu dyscyplina sportu dotarła do naszego kraju dość niedawno, ponieważ w 2000 roku, natomiast rok później została stworzona pierwsza szkoła kitesurfingu oraz zostały rozegrane premierowe Mistrzostwa Polski w tę dyscyplinę.

kitesurfing

Autor: Alberto Otero García
Źródło: http://www.flickr.com
Kitesurfing swoją coraz większą popularność zawdzięcza temu, że przy dobrym wietrze jest dosyć bezproblemowy do opanowania, przy tym jednocześnie zapewnia niesamowite wrażenia. Mimo że koszty sprzętu, szkolenia i kite wyjazdy znacznie uszczuplają budżet, to każdego roku przybywa miłośników tego sportu. A jak przedstawiają się koszty sprzętu? Koszt nowego modelu latawca ze średniej półki to około pięciu tyś. złotych, można go jednak pomniejszyć, jak zakupujemy używany sprzęt. Oczywiście taki rodzaj sprzętu musimy właściwie sprawdzić – Motion Group sp. z o.o..

Taki latawiec w dobrym stanie można już kupić za około trzy tysiące złotych. Jednocześnie najlepiej wiedzieć, iż ze względu na zmienny wiatr korzystniej kupić dwa latawce. Jeden większych rozmiarów będzie dobry na słabszy wiatr, następny mniejszy na bardziej silne porywy. Poza latawcem, każdy z kitesurferów musi posiadać bar, czyli specjalny drążek, jaki pomaga w sterowaniu latawcem i pompką.

Odkryj bez zwłoki wpis spod linku (https://btune.pl/hamownia-wroclaw-4×4/), gdyż zapewne zaszokuje Cię to, jak bardzo fascynujące materiały w tamtym miejscu są opublikowane!

Koszty rozpoczynają się od około trzystu złotych za używany sprzęt do nawet 1800 za nowy bar, ponadto około 100 zł. za pompkę. Do pływania potrzebna jest także deska.

sport

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com
Dość solidną jakościowo, ale używaną deskę można zakupić za około 1000 złotych, za nową trzeba zapłacić około 2500 złotych. Co więcej, każdy kitesurfer do pływania potrzebuje pianki (około pięćset złotych) i trapezu, jaki kosztuje dość identycznie. Nie ma co ukrywać, iż kitesurfing to sport ekstremalny, więc tej dyscypliny należy się uczyć w licencjonowanej szkole, pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Dopiero osiągnięcie faktycznych umiejętności (na poziomie IKO2) jest podstawą samodzielnych ćwiczeń na własnym sprzęcie lub wypożyczonym. Kurs, jaki umożliwia osiągnięcie poziomu IKO2 to koszt około tysiąca złotych. Z pewnością jednakowoż warto ponieść ten koszt, jeżeli marzymy o tym, żeby profesjonalnie nauczyć się kitesurfingu.