Różne rodzaje Biegłego Sądowego w państwowym sądzie

przez | 11 marca 2022
Rozprawy w rodzimych sądach niczym nie przypominają tych z hollywoodzkich filmów, gdyż nasze kodeksy nie opierają się na precedensie. Prowadzenie sprawy jest dość ciężkie, polega na wielogodzinnym przeglądaniu akt.

Lecz jest jeden element, który może zostać znaleziony także w anglosaskim prawodawstwie. Jest to funkcja specjalisty z konkretnej dziedziny, zeznającego z pułapu świadka.
Biegły Sądowy, bowiem o nim mowa, w przewadze przypadków nie jest osobą powiązaną z prawem i pod jego kątem wykształconą- . Jest to jednostka, która posiada wystarczające kompetencje, udowodnione przez sąd, żeby zeznawać się z pozycji znawcy w swojej dziedzinie. W rozróżnieniu od tego, jakiego rodzaju toczy się sprawa, z odmiennym specjalistą będziemy mieć do czynienia. Jeżeli jest to proces o wyłudzenia w firmie, zeznawać będzie księgowa Olsztyn posiada kilku stałych specjalistów z tej nauki. Z kolei jeżeli toczy się rozprawa o morderstwo, w którym ofiara została zgładzona białą bronią o nieznanym pochodzeniu, Biegły Sądowy będzie osobą, specjalizującą się w mieczach oraz nożach. Najczęściej jednak w rozprawach o morderstwo wypowiadają się lekarze medycyny sądowej, tacy co już na studiach dowiadują się, w jaki sposób sporządzać raport z sekcji zwłok, jeżeli denat został zamordowany. Aby zostać biegłym, trzeba posiadać bardzo dobre kompetencje. Zazwyczaj bowiem staje się nim osoba, która jest ogromnym autorytetem w swojej dziedzinie w okolicy. Eksperci tacy, mają normalne prace, do sądu wzywani są w razie potrzeby.
budynek Living Tomorrow

Autor: Firma XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: Firma XELLA Polska Sp. z o.o.

Biegły sadowy ma wiele oblicz.

Może to być lekarz, geodeta, historyk czy księgowa – www.tax4business.pl – Olsztyn ma kilku specjalistów z danej nauki, którzy proszeni są do sadu w miarę swojej dyspozycyjności. Jest to bardzo szacowna funkcja, gdyż może ją pełnić jedynie osoba, która ma niezwykle wysokie kompetencje w wykonywanym przez siebie zawodzie.