Ochrona drewna jest niezwykle uciążliwa, ponieważ zagraża mu mnóstwo niełatwych do zlikwidowania szkodników.

przez | 27 maja 2022
Drewno jest niezwykle powszechnym materiałem, jednak zagrażają mu szkodniki, które mogą je zrujnować. Takie stworzenia często drążą w deskach korytarze, co powoduje, że staje się ono mniej wytrzymałe oraz po prostu nieestetyczne. Doskonałym wyjściem w takim wypadku jest zastosowanie specjalnych chemikaliów.

szkodniki jak np. spuszczela

Autor: Ratmar
Źródło: http://ratmar.com/
Powszechnymi owadami, które rujnują deski są na przykład: spuszczel pospolity czy rytel pospolity. Wydrążają one tunele w drewnie i powodują naprawdę wielkie szkody, na ten przykład w budynkach zabytkowych. Dlatego trzeba je bezwarunkowo usuwać. Jeżeli idzie o zwalczanie spuszczela to jest to bardzo problematyczne zadanie. Robak ten może doprowadzić do dewastacji budynku. Jeżeli drzewo jest jeszcze w tartaku, to można usunąć go mechanicznie, jednakże w ukończonym domu nie da się tego uczynić. Trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć drewno, zanim się je wykorzysta. Z pewnością unikniemy dzięki temu wielu problemów.

Jeżeli jednak pozwolimy na to, aby szkodniki zrobiły kanały w drewnie, to powinniśmy jak najprędzej je zapchać, wstrzykując w nie odpowiednie chemikalia. Niesłychanie ważne jest też to, aby nie dopuścić do pojawienia się larw w drewnie. W przeciwnym wypadku szybko może dojść do zniszczenia. To wszystko powoduje, iż zwalczanie spuszczela oraz innych robaków jest niezwykle trudne. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest odpowiednia konserwacja drewna przed wykorzystaniem – sprawi to, że być może szkodniki w ogóle się nie zalęgną – zapoznaj się z tematem zwalczanie spuszczela.
Należy także pamiętać, aby właściwie uszczelnić drewno i rokrocznie patrzeć, czy nie pojawiają się nowe kanaliki – http://ratmar.com/