Z jakiego powodu wełna stała się tak niezwykle popularnym materiałem, bardzo często stosowanym w odzieżowym przemyśle.

przez | 5 lipca 2022
Wełna większości z nas kojarzyć się będzie albo z lepszymi garniturami i marynarkami, albo bardzo ciepłymi płaszczami, czapkami i szalikami. A tak naprawdę wełna stosowana jest w dużej ilości różnych przypadków, nie tylko jako niezależna tkanina, lecz również jako domieszka do lnu czy bawełny. Jej duża popularność przede wszystkim wynika z cech, które posiada, a posiada ich faktycznie sporo.

Przede wszystkim wełna parzona doskonale zabezpiecza przed niskimi temperaturami i rewelacyjnie odprowadza wilgoć – najlepsza oferta wełny parzonejlamalama.pl – najlepsza oferta wełny parzonej). Dzięki temu nadaje się do zakładania nie tylko podczas chłodów, ale też świetnie daje sobie radę w czasie letnich upałów. Jak się okazuje w praktyce ubrania wykonane z tego materiału przez wiele osób uznawane są za niezwykle komfortowe nawet przy wysokich temperaturach. Co istotne, wełna grzeje nawet wtedy, gdy jest wilgotna. Bierze się to z tego, że jej włókna absorbują dużo wilgoci, dzięki czemu nawet jak się zmoczą, to nie będzie się tego odczuwać noszących. Właściwość ta jest bardzo przydatna w naszej strefie klimatycznej, kiedy w jesieni i zimie często występują opady.

dzianina wełniana

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
dzianina wełniana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jedną z ważniejszych zalet, które posiada dzianina wełniana (Kliknij tutajKliknij tutaj aby zapoznać się z ofertą dzianin wełnianychysoka sprężystość ( dzianina wełniana od lamalama.pldzianina wełniana od Dzięki temu ubrania wykonane z takiej tkaniny w zasadzie nie wymagają prasowania lub to prasowanie będzie stosunkowo rzadkie. Tak samo będzie z praniem. Ponieważ tkaniny wełniane są produkowane z naturalnych włókien, to ich budowa sprawia, że w pewien sposób ulegają one samooczyszczeniu. Przez to nie pochłaniają tak dużej ilości zapachów i kurzu, jak inne materiały, a co za tym idzie nie potrzebują tak częstego prania. Wełna wytwarzana być może z wielu rodzajów zwierząt, najwięcej produkuje jej się z owiec. W mniejszych ilościach wykorzystywane są także inne zwierzęta, na przykład wielbłądy czy nawet króliki. Z tych zwierząt wełny pozyskuje się znacznie mniej, ale za to cechuje się ona doskonałymi właściwościami i parametrami.

Najbardziej znanym rodzajem ekskluzywnej wełny jest kaszmir. Ten typ wełny pochodzi z sierści kóz które zamieszkują górskie rejony Chin i Mongolii, a wytwarza się ją w sposób ręczny w niewielkich ilościach.