Geodezja – na czym polega i czy warto ją studiować

przez | 3 września 2021
Współcześnie dla młodzieży wybór studiów to nie lada kłopot. W Polsce możemy trafić na bardzo wiele uniwersytetów umożliwiających świetną jakość kształcenia. Ilość kierunków jest ogromna i dla licealistów wybór tego jedynego to zdecydowanie twardy orzech do zgryzienia. Jeśli maturzyści są pewni, iż pragną iść na medycynę czy prawo, wówczas sprawa jest prosta. Trudniej mają ci, którzy nie za bardzo wiedzą, co chcieliby robić, a to ich jest zdecydowanie więcej. Rzecz jasna przede wszystkim musimy określić, czy interesują nas studia humanistyczne, czy ścisłe. Następnym krokiem jest odpowiednie rozeznanie w uczelniach oraz programach jakie oferują.

geodeta w trakcie pracy

Autor: Sunburned Surveyor
Źródło: http://www.flickr.com
W obecnych czasach wśród młodzieży interesującej się studiami inżynierskimi niezmiernie popularna jest geodezja. (geodezja oława) Wielu młodych ludzi wybierając ten kierunek nie wie jednak do końca, czego może oczekiwać. W związku z tym przed złożeniem papierów na wymarzone uczelnie warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest geodezja. W ogólnym rozumieniu jest to nauka która zajmuje się precyzyjnym ustalaniem lokalizacji względem siebie wyznaczonych punktów na powierzchni Ziemi.

Czy taka tematyka przyciągnęła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to dodatkowo zobacz ofertę (https://www.scootive.pl/Akcesoria-Media/kendamy), która odnosi się do omawianej sprawy, zatem zapewne także Cię zainteresuje.

To przede wszystkim dzięki niej powstają różnego rodzaju opracowania kartograficzne, takie jak mapy, wyrysy profilów czy też szeroko pojęte opisy tekstowe. Praca geodety jest nieodzowna we wszelkich procesach planistycznych, przy tworzeniu projektów oraz ich realizacjach.

Kliknij ten link koszulki z nadrukiem! Na stronie zobaczysz interesujące wiadomości na ten temat, opisane w tekście.

To on zajmuje się przygotowywaniem map sytuacyjno-wysokościowych, na bazie których architekt tworzy projekt. Również później, kiedy inwestycja się rozpoczyna, geodeta jest obecny na budowie i zajmuje się wytyczeniem terenu oraz nadzorowaniem realizacji całości założenia. Pod koniec, kiedy projekt zostanie już zrealizowany, wykonywana jest inwentaryzacja powykonawcza, na potrzeby której sporządza on wszelkie niezbędne pomiary – MPT GEO
.

wykonanie pomiarów geodezyjnych

Autor: Sunburned Surveyor
Źródło: http://www.flickr.com
Powinno się zatem uświadomić sobie, iż praca geodety jest związana ściśle z działaniami prowadzonymi w terenie oraz operowaniem specjalistycznymi przyrządami mierniczymi. Obecnie jest to bardzo opłacalny zawód w Polsce, co wynika przede wszystkim z faktu, iż na terenie naszego kraju powstaje coraz więcej nowych inwestycji. Co więcej jest to kierunek studiów zaliczany do dosyć trudnych, student musi posiadać wyobraźnię przestrzenną oraz bardzo dobrze radzić sobie z przedmiotami takimi jak matematyka i fizyka. Jeżeli jednak dobrze skupimy się na nauce, w przyszłości pracując jako geodeci możemy odnieść wiele sukcesów.