Jak trzeba postępować w razie skręcenia stawu skokowego?

przez | 21 listopada 2022
Kontuzja stawu skokowego to dość często występujące obrażenie kończyny dolnej. Wystarczy nieuważnie postawić nogę podczas spaceru czy biegania, nieodpowiednio skoczyć. Skłonność do tego typu kontuzji może występować zarówno u osób aktywnych, jak i tych mniej aktywnych. Jakie objawy powinny przykuć naszą uwagę? Głównie obrzęk, występowanie krwiaków, dolegliwości bólowe, kłopoty z ruszaniem, niestabilność kostki.

rehabilitacja

Źródło: http://sxc.hu/
Wyjątkowo często pomijamy urazy kostki. A to niestety może tworzyć powikłania i wzmagać problem. Nieodzowne jest poddanie się badaniom oraz właściwa rehabilitacja stawu skokowego – . Szczególnie, podejrzenie, że doszło do skręcenia powinniśmy potwierdzić w przychodni. Należy upewnić się, że nie doszło do złamania. Zwykle przeprowadza się badanie RTG bądź USG.

Istnieje algorytm, o nazwie PRICES, do którego warto się stosować bezpośrednio po skręceniu.

Zainteresowały Cię informacje psycholog sopot podane w naszym wpisie? Niezwykle miło zatem będzie nam dzielić się z Tobą kolejnymi tekstami. Czekamy na ocenę!

Po pierwsze zaleca się objąć kostkę zabezpieczeniem. Niezbędna jest jego stabilizacja, w nielicznych sytuacjach wskazany jest gips. Po wtóre, trzeba mieć baczenie, by nie nadwyrężać kończyny dolnej. Można się ruszać, ale nie należy przekraczać granicy bólowej, pomocne mogą okazać się kule. Co więcej zdecydowanie sprawdzą się orzeźwiające kompresy – ułatwią walkę z bólem oraz obrzękiem. Na dodatek w dochodzeniu do zdrowia wskazany jest opatrunek uciskowy.

Noga powinna, w miarę możliwości, być trzymana wyżej, by odpływ krwi był ułatwiony. Wreszcie, w fazie doleczania przydadzą się taping czy stabilizatory. Istotną kwestię stanowi rehabilitacja stawu skokowego. Odpowiednio przeprowadzona daje widoki na znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa doznania kolejnego skręcenia w przyszłości. W początkowym etapie dąży się do poszerzenia zakresu możliwości ruchowych stawu.

Zaintrygował Cię omawiany wpis? Jeżeli tak, to sprawdź także uwagi ze strony, gdyż one również tyczą się tej kwestii.

Przeprowadzane są zabiegi z zakresu fizykoterapii. Następnie wzmacnia się możliwości mięśni, poprawia czucie w ruchu oraz stabilizację. W przypadku osób, które uprawiają sport ważne jest, by w trakcie powrotu do ćwiczeń były zaopatrzone w stabilizator oraz perfekcyjnie dopasowane, specjalistyczne obuwie, chroniące kostkę.