Do czego najmocniej służy stal? Rzeczywiście do wielu rzeczy, jednocześnie do wytwarzania konstrukcji stalowych

przez | 18 sierpnia 2022
Węgiel w stali znajduje się pod postacią perlitu płytkowego, czasami jednakże, zwłaszcza przy większych zawartościach węgla cementyt objawia się w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu. Jednocześnie stal obok węgla oraz żelaza posiada również pozostałe składniki. Dostaje się ją z surówki podczas procesu świeżenia. W bardziej nowatorskich instalacjach hutniczych bardziej przeważające się piece konwertorowe, próżniowe, jakie pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości stali.

Stal znajduje zastosowanie w dużej ilości dziedzin, dla nas w tym artykule najbardziej ważna jest stal – http://aner.com.pl/ – używana do konstrukcji stalowych, to sprawia, że możliwy jest w pełni profesjonalny i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Mamy więc stal konstrukcyjną ogólnego przeznaczenia. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie jej parametry oraz charakterystyki są odpowiednie do wypełnienia funkcji, więcej . Tego typu stale są stalami najniższego gatunku i mają znaczne ilości zanieczyszczeń, najbardziej często siarki, krzemu i fosforu. Do jej produkcji wykorzystuje się niski reżim technologiczny, co oznacza, że ma to wpływ na szeroki rozrzut węgla. Stal takiego przeznaczenia nie poddaje się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Inny typ – stal konstrukcyjna bardziej znacznej jakości charakteryzuje się wąskimi granicami zawartości manganu oraz węgla, ma też niezbyt dużą zawartość zanieczyszczeń, najczęściej fosforu oraz krzemu. Zwykle dostarczane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Inny rodzaj to stal konstrukcyjnstal – poznaj szczegóły -skostopowa. Jest wykorzystywana do budowy konstrukcji, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych takiego rodzaju jak maszty oraz mosty, faktycznie tam gdzie wykorzystywanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Odznaczają się bardziej znaczną wytrzymałością od stali konstrukcyjnych bardziej wysokiej jakości, jest jednocześnie bardziej wytrzymała na korozję.

Mamy też stale do nawęglania, w takiej okoliczności wykorzystuje się stale konstrukcyjne lepszej jakości, niskostopowe a także stale stopowe o małej albo średniej zawartości węgla. Wyroby wytworzone z takiej stali po nawęgleniu mają dość dużą ciągliwość i odporność na szerzenie rdzenia oraz twardość powierzchni. Co więcej oferowanych jest wiele pozostałych modeli stali, które przykładowo tworzą konstrukcje offshore, to rodzaje stali bardzo wytrzymałych, do specjalnych zadań.

Więcej –