Czym odróżnia się chirurgia stomatologiczna od szczękowej ?

przez | 9 lipca 2021
Które zabiegi chirurgiczne możemy wykonać w gabinecie dentystycznym, a jakie wymagają sali operacyjnej oraz obecności specjalisty anestezjologa? Czy do chirurga stomatologa niezbędne jest skierowanie?

dentysta ursynów lecznica LUS

Autor: Centrum Stomatologiczne Demed
Źródło: http://ursynow.centrumdemed.pl/
Chociaż chirurgia szczękowa i stomatologiczna mają pewien obszar wspólny, to jednak są to 2 osobne kompetencje zabiegowe. Chirurgia dentystyczna zajmuje się diagnozą i leczeniem operacyjnym patologii tylko w obrębie ust, chirurgia szczękowa z kolei obejmuje leczenie operacyjne chorób jamy ustnej, twarzy jak też układu kostnego w obrębie twarzowej części czaszki.

Czy poszukujesz obecnie czegoś ciekawego? Jeżeli tak, to zerknij na ofertę (http://www.alpaki.pl/hodowla-alpak-wg-alejandry-rubino,2), która na pewno wyda się Tobie atrakcyjna. Dotyczy ona pokrewnej tematyki.

Chirurgia szczękowa obejmuje znacznie większą ilość rodzajów zabiegów.

Dobry stomatolog (zobacz http://welldent.wroclaw.pl/uslugi/ortodonta-wroclaw/) w Katowicach

Większość pacjentów kojarzy chirurgię dentystyczną z zawiłymi ekstrakcjami czy dłutowaniem zębów. Jednakże w ramach chirurgii stomatologicznej realizowane są także inne drobne zabiegi. To może być na przykład nacięcie ropnia, wycięcie kaptura dziąsłowego, usuwanie torbieli zastoinowej, nieduże zabiegi na gruczołach ślinowych, podcięcie wędzidełka u dzieciaczków (więcej informacji o stomatologu dziecięcym). Zabiegi powyższe, definiowane mianem mało inwazyjnych, są realizowane w miejscowym znieczuleniu, w ambulatoryjnie lub też w gabinecie stomatologicznym.

Z kolei szczękowa chirurgia trudni się o wiele poważniejszymi przypadkami. Pole działania chirurgii szczękowej jest obecnie ogromnie szeroki. Wyodrębniamy w nim kilka działów, na przykład traumatologię twarzowo-szczękowo-czaszkową, która obejmuje pourazowe uszkodzenia tkanek a także złamania bądź zwichnięcia kości.

Zaawansowana stomatologia w Katowicach

Obszarem szczękowej chirurgii jest też chirurgia onkologiczna, jaka – co warto podkreślić – zajmuje się nie tylko usuwaniem guzów złośliwych i niezłośliwych, lecz obejmuje dodatkowo zabiegi rekonstrukcyjne w obszarze twarzy. Nierzadko bowiem w wyniku zabiegów ratujących choremu życie dochodzi do istotnej deformacji twarzy jak też do upośledzenia istotnych funkcji życiowych, np. mówienia lub jedzenia.

Białe zęby, ale czy zdrowe?

Autor: birdco.pl
Źródło: birdco.pl

Do chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić każdy doktor – nie tylko dentysta, lecz również lekarz pierwszego kontaktu. Bez odpowiedniego skierowania są przyjmowani tylko pacjenci cierpiący z powodu ostrych stanów zapalnych oraz pacjenci po urazach. W jaki sposób znaleźć wspomnianego specjalistę lekarza w swym mieście? Nic prostszego, starczy wbić w wyszukiwarkę frazę: chirurg stomatolog Katowice, ewentualnie stomatologia Katowice.