Jakie kary grożą za posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie i jakie składki ZUS opłaca chlebodawca?

przez | 9 lipca 2021
Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie grozi poważnymi konsekwencjami. Za nielegalne oprogramowanie zdoła nam grozić grzywna pieniężna, ograniczenie wolności, i także pozbawienie wolności (od trzech miesięcy do pięciu lat). Co więcej za nielegalne, pirackie oprogramowanie zdoła grozić także zarekwirowanie wszystkich narzędzi przestępstwa, takich jak na przykład kompy, laptopy, płyty główne itp., i także zapłata zadośćuczynienia.

oprogramowanie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com
Jak więc widać kary za nielegalne oprogramowanie w firmie zdołają być istotnie wysokie. Nielegalne, pirackie oprogramowanie wolno bardzo łatwo zidentyfikować, bo taki rodzaj oprogramowania nie posiada wyśmienitej dokumentacji, instrukcji obsługi, jest też znacznie tańszy od oprogramowania oryginalnego (co daje legitymacja ubezpieczeniowa). Dodatkowo numer seryjny często mieści się na okładce bądź opakowaniu płyty, natomiast na samej płycie często znajduje się parę rozmaitych aplikacji. Kategorycznie powinno się kupować prawne oprogramowanie, niż łamać prawo, bowiem jak już uprzednio napomknęliśmy sankcje karne, grożące za nielegalne oprogramowanie w firmie, są faktycznie znaczne.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Chlebodawca winien zadbać nie wyłącznie o użytkowanie legalnego oprogramowania (czy za nielegalne oprogramowanie w firmie można iść do więzienia). Poza tym chlebodawca posiada też dużo innych obowiązków. Powinno się choćby pamiętać o tym, że legitymacja ubezpieczeniowa została zlikwidowana przez ZUS, wskutek tego teraz to chlebodawca musi miesięcznie zapewniać pracownikom specjalny druk, jaki potwierdza to, iż są ubezpieczeni. Druk ten weryfikuje, iż składki na ubezpieczenie są odprowadzane. Prócz składek na ubezpieczenie chlebodawca musi odprowadzać dodatkowo inne rodzaje składek. Pracownicy podlegają również przymusowym ubezpieczeniom emerytalnym, chorobowym, oraz także wypadkowym oraz rentowym. Takie składki zus pracodawcy są po części poprzez niego opłacane, na przykład składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 procent, z czego 9,76 procent jest opłacane przez pracodawcę – jak wysokie są składki zus pracodawcy. Za to składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 8 procent, z czego aż 6,5 procent opłaca pracodawca.