Nowinki dotyczące fotografii dla amatorów fotografii

przez | 10 listopada 2022
Późniejszym tematem związanym z fotografowaniem gdy już jesteśmy troszkę bardziej zaawansowani, bądź chcemy stać się fotografikiem jest kupno wyzwalacza radiowego do własnego studia fotograficznego.Prawdopodobnie będziemy musieli zaoszczędzić trochę funduszów na ten cel. Cena takiego sprzętu to od czterystu do siedmiuset i więcej złotych, w zależności od marki jaką prezentują wyzwalacze radiowe.

akcesoria fotograficzne

Autor: Dave Kennard
Źródło: http://www.flickr.com
Aparaty są kompatybilne z konkretnym modelem aparatu fotograficznego. Najczęściej takie wyzwalacze radiowe pobierają prąd z sieci elektrycznej. Wymyślono też przyrządy zasilane bateryjne. Są one proste w pracy. Nie ograniczają nas takie przenośne wyzwalacze do fotografowania tylko i wyłącznie w naszym studiu. Umożliwia nam to łatwe wyjście w plener. Bardzo mogą ułatwić pracę dzisiejszego fotografa takie nowe przyrządy.

Wyzwalacze radiowe to sprytne rozwiązanie. Działa on przy pomocy fal radiowych o częstotliwości 2,4 GHz. Przy jego pomocy możemy sterować na odległość od kilkunastu do nawet 100 metrów nie tylko lampami oświetlającymi, lampami błyskowymi, – w niektórych modelach możemy obsługiwać aż do 5 naraz niezależnych urządzeń – lecz również spustem migawki aparatu. Pomaga to fotografowi obsługiwać sprzęt fotograficzny na odległość, co może nie tylko poprawić jakość pracy ale również otwiera nowe możliwości przed fotografikiem. Może on np. fotografować w ten sposób z odległości przyrodę, co ogranicza do minimum interwencję człowieka, dzięki czemu można uzyskać wiele bardziej zadziwiające efekty.

fotografia

Autor: Leo Hidalgo
Źródło: http://www.flickr.com

Jak było wspomniane w tym artykule, wyzwalacze radiowe możemy stosować jako bezprzewodowe wyzwalacze migawki. W tym celu trzeba połączyć nadajnik wyzwalacza radiowego zamontowany na aparacie z przyciskiem migawki. Do tego właśnie celu służą przewody do wyzwalaczy. Natomiast przewody synchronizacyjne synchronizują lampę błyskową z aparatem. Zobacz kable (zobacz producent kabli i przewodów) synchro.

Takie właśnie współczesne sprzęty fotograficzne zwykle stosowane są w fotografii dziennikarskiej. Wszędzie tam gdzie wymagane jest fotografowanie z dużej odległości bez strat na jakości, ostrości, kontrastu zdjęć. Stosuje się je też w czasie profesjonalnych sesji fotograficznych, pokazów mody również wszędzie tam gdzie potrzebne jest perfekcyjne oświetlenie fotografowanych obiektów.