Co to są certyfikaty i dlaczego są takie istotne? Jakiego typu wartości niosą ze sobą i czemu dobrze jest je mieć?

przez | 5 lutego 2022
Dokument iso to świadectwo, które ma gwarantować, iż dany produkt, czy usługa jest w zgodzie z normami prawnymi. Na dzień dzisiejszy zostały wprowadzone systemy zarządzania poziomem usług, środowiskiem naturalnym, zabezpieczaniem informacji, jedzenia jak i bezpieczeństwem i higieną w pracy.

Jakość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Certyfikat Iso 9001 to bardzo często spotykany typ certyfikatu, to system zarządzania jakości. Użycie znaku Iso 9001 zdefiniowało uniwersalny symbol jakości, jest ona wyznaczana na podstawie ośmiu głównych zasad. Pierwszą z nich jest skupienie naszej uwagi na kliencie i jego wymaganiach, następną mocne kierownictwo, które ma za zadanie obranie kierunków dalszego rozwoju.

Niezwykle ważne są następne zadania, przede wszystkim bardzo mocny kapitał ludzki i myślenie procesowe, co znaczy, że nie powinno się koncentrowaćjedynie na efekcie końcowym, lecz wyodrębnić wszystkie zachodzące pojedyncze poszczególne etapy pracy w przedsiębiorstwie a co za tym idzie dokonać identyfikacji powiązań między nimi. Nie można także zapominać o systemowym podejściu do tematu, w którym brane pod uwagę są obopólne powiązania w systemie.

Pamiętajmy o ciągłym doskonaleniu, a także o rozwadze, to znaczy o powzięciu decyzji dopiero po dokładnej analizie dostępnych informacji. Na koniec warto powiedzieć o powszechnie występujących powiązaniach oraz benefitach jakie są widoczne w dobrych stosunkach z dostawcami, które są niezwykle ważne. Każda organizacja może uzyskać tę normę. Certyfikat (link do strony) iso 9001 to pewna podstawa, fundament wprowadzenia kolejnych norm. Wdrażanie certyfikatu iso 9001 to nie najłatwiejszy proces jak i spora inwestycja dla przedsiębiorstwa.

System wdrażania może trwać kilka lat, można go podzielić na 3 podstawowe części: opracowanie, wdrożenie oraz utrzymanie wdrożonych zasad. Najpierw należy opracować rozpiskę wdrażania zwracając uwagę na cechy szczególne danej organizacji.

Proces wdrażania jest złożony z kilku etapów: wybór odpowiedniego etapu rozwoju przedsiębiorstwa, porównanie obecnego systemu i wprowadzenie norm iso, wybranie jednostki certyfikującej, przeprowadzenie audytu wewnętrznego przez firm konsultingową lub kierownictwo, podpisanie kontraktu z firmą certyfikującą, według uznania przeprowadzenie audytu wstępnego, po nim ma miejsce audyt właściwy. Dopiero po pozytywnym zakończeniu całej procedury następuje wydanie certyfikatu zgodności z normą iso. Przyznany jest tylko na 3 lata, by go przedłużyć niezbędny jest audyt recertyfikacyjny.