Wszystko co trzeba wiedzieć o ewidencji śmieci

przez | 8 lipca 2021
Ewidencja odpadów jest obowiązkiem każdego, kto jest posiadaczem odpadów. Innymi słowy chodzi o podmiot, który rzeczywiście nimi włada. Polega na dokumentowaniu nie tylko ilości, lecz również sposobów dysponowania odpadami, w tym ich wykorzystaniem i unieszkodliwianiem. Zatem składa się kartę ewidencji odpadów i kartę przekazania odpadów.

Kontenery na odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo istotne są także roczne zestawienia, o których bez wątpienia nie można zapomnieć. Są one tak samo obowiązkowe jak wskazane już dokumenty. Opisany obowiązek odnotowany jest w stosownej ustawie, którą można w łatwy sposób znaleźć wpisując wymaganą frazę w wyszukiwarce internetowej. Co poza tym należy wiedzieć na ten temat? Możesz przeczytać to tu .

Karta ewidencji odpadów to po prostu historia odpadów wytworzonych przez podmiot, który prowadzi określoną działalność. Dzięki niej można dowiedzieć się, o czym już na wstępie powiedziano, jak dużo odpadów powstało i co było z nimi zrobione. Odpady mogą zostać jeszcze raz wykorzystane, składowane albo przekazane dalej. Co istotne, do każdego rodzaju odpadu należy mieć osobną kartę, a ich szablon mieści się na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska. Można je stamtąd ściągnąć i starannie się z nimi zapoznać. Gotowe karty składa się do stosownego urzędu. W niektórych przypadkach można starać się o zwolnienie (zobacz zwolnienie lekarskie) z obowiązku gospodarowania odpadami. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki.

śmieci

Autor: Alan Stanton
Źródło: http://www.flickr.com

Warto również nadmienić, iż wyznaczone podmioty mogą realizować uproszczoną ewidencję odpadów, która polega na tym, że składa się jedynie kartę przekazania odpadów. Karty tworzy się dla każdego posiadacza, który niniejsze odpady (odwiedź nas) przejmuje. Lecz nie każdy ma możliwość prowadzenia takiej ewidencji. Jednym z warunków jest nie przekroczenie zaznaczonej wartości wytwarzania odpadów niebezpiecznych. Wszelkie szczegóły najlepiej jest sprawdzić osobiście, aby nie popełnić żadnych pomyłek. Na podmioty, które lekceważą ewidencję i nie przestrzegają ustalonych norm, może być nałożona kara finansowa. Dotyczy to także każdego, kto przeprowadza ewidencję sprzeczną ze stanem faktycznym. Wysokość grzywny może być uzależniona od różnych czynników odnoszących się do popełnionego przewinienia. Zawsze jednak w pewnym stopniu nadwyręży budżet firmy. Warto także zaglądnąć pod ten adres