Rozliczenie składek ZUS poprzez przedsiębiorcę – co należałoby wiedzieć!

przez | 9 lipca 2021
Każdy biznesmen winien płacić składki ZUS, wobec tego wskazane jest dowiedzieć się w jaki sposób wolno dokonać takiego rozliczenia. Okazuje się, że mamy do wyboru dwa rozliczne sposoby na odliczenia składek zus. Możemy pomniejszyć zysk o opłaty zapłacone na ubezpieczenie społeczne albo możemy ująć je w kosztach. Niewątpliwie powinniśmy zastanowić się nad tym, jaka z opcji okaże się bardziej korzystna.

dokumenty podatkowe

Autor: Manchester City Library
Źródło: http://www.flickr.com
Przedsiębiorcy, jacy prowadzą aktywność gospodarczą obowiązkowo powini posiadać ubezpieczenie wypadkowe, emerytalne oraz rentowe, jednak ochotniczo mogą zdecydować się także na ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z opodatkowania ryczałtowego mogą zdecydować się na odliczenie zus na dwa rozmaite sposoby – poprzez zaliczenie do kosztów osiągnięcia przychodu i poprzez odliczenie od zdobytego zysku. Również nowiusieńkie przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na odliczenia składek zus w ten sposób.

Wskazane jest szczegółowo zbadać swoją sytuację i zastanowić się, który sposób odliczeń będzie dla nas lepszy i bardziej korzystny. Jeżeli osiągnięty przez nas profit pozwala na odliczenie składek w całości, wtedy wybór nie jest aż tak istotny, bowiem wszelka odmiana odliczenia będzie dla nas tak samo wartościowa. Jeżeli jednak posiadamy dochód, jaki nie zezwala na całe odliczenie składek ZUS, wtenczas składka zus do odliczenia od kosztów osiągnięcia dochodu, mogą przyczynić się do zaistnienia straty. Niemniej powstałą stratę podatkową można odliczyć w następnych latach podatkowych. Jeśli okaże się, iż zysk wcale nie występuje, wówczas biznesmen traci uprawnienie do odliczenia składek w kolejnych latach, dlatego wskazane jest pamiętać, iż w takiej sytuacji prawo do odliczeń nie przechodzi na najbliższy rok. Czyta też https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-korekta-vat-zmiana-wykorzystywania-pojazdu25410.jpg|L|W=200|ALT=klawiatura]

Należałoby uważnie przeanalizować sytuację swego przedsiębiorstwa, zanim zdecydujemy się na konkretną formę odliczania składek. Do kwestii tej na pewno nie należy podchodzić pochopnie oraz nierozważnie. Sprawdź również .

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-terminy-rozliczen-przedsiebiorcow-na-koniec-roku