Czy za opóźniony lot przysługuje nam odszkodowanie? A jeśli tak, to jak to załatwić?

przez | 20 czerwca 2022
Czasami zdarzają się sytuacje niespodziewane, jakie zaburzają wcześniej ustalony ład. Tak naprawdę mogą zdarzyć się w każdej chwili, lecz prościej poradzić sobie z takimi zdarzeniami, kiedy dotyczą naszego najbliższego otoczenia.

Trochę inaczej to wygląda, kiedy przytrafiają nam się, jak dajmy na to jedziemy gdzieś daleko. Dobrym przykładem jest odwołany lot. Co w takiej sytuacji zrobić?

Opóźnienia lotnicze tak naprawdę mają różne przyczyny oraz nie są one rzadkością. Techniczne problemy czy brakujący członek załogi to tylko jedne z paru możliwych wyjaśnień. Nie oznacza to natomiast, że musimy pogodzić się z tego typu opóźnienie, nie ma znaczenia jak długie jest. O odwołany lot odszkodowanie dobrze definiuje prawo. Mówi o tym Rozporządzenie Unii Europejskiej o numerze 261/2004, które opisuje wspólne zasady odszkodowań za opóźnione lotu i zapewnia odszkodowania w wysokości do 600 euro za opóźnienie, jakie trwa przynajmniej trzy godziny.

samolot lecący na niebie

Autor: Phuket@photographer.net
Źródło: http://www.flickr.com

Co nie dziwne, linie lotnicze bardzo niechętnie wypłacają wysokie kwoty odszkodowań, niechętnie również angażują się w długie oraz męczące spory z podróżnymi. Przez tego typu postępowanie bowiem powstają szkody wizerunkowe tejże linii lotniczej. Posiadają one więc parę możliwości, żeby uniknąć takich nieprzyjemności. Roszczenia mogą być oddalone, jeżeli linie lotnicze przedstawią dowody, że spóźnienie było spowodowane za sprawą okoliczności nadzwyczajnych, a ich wystąpienia nie dało się uniknąć. W wielu sytuacjach powodem były strajki lub też złe warunki atmosferyczne.

Ale to jakie czynniki będą określane mianem okoliczności nadzwyczajnych, zależy od orzecznictwa w danym państwie.

Pragniemy zaprezentować Ci nowy tekst na podobny temat. Sądzimy, że Ci się spodoba. Kliknij w link – w nim czeka na Ciebie ciekawe zagadnienie (https://pieczatki.pl/pieczatki/).

Najważniejsze, by dopilnować, zgłoszenie roszczenia, np. odwołany lot odszkodowanie, kiedy czekamy na lot powyżej trzech godzin. Ten czas może wydać się długi, ale tego typu sytuacje zdarzają się dość często. Jeżeli tak będzie to pamiętajmy, iż należy się nam zadośćuczynienie od 250 do 600 euro, a to jak wysokie będzie zależy od dystansu przebytego podczas lotu. Rzecz jasna, im dalej, tym pieniądze z odszkodowania są wyższe. Wiadomo, że lepiej liczyć na to iż takie historie nie wydarzą się w naszym życiu. Natomiast niestety rzeczywistość czasami okazuje się inna niż byśmy chcieli. Wtedy z pomocą na pewno przyjdzie ten artykuł.