Jak produkowane jest żeliwo?

przez | 9 lipca 2021
Historia pokazuje, iż jednym z ważnych sytuacji w postępie ludzkości było odkrycie metali. Zapoczątkowano wytwarzać z nich elementy o dość dużej odporności, które z czasem zastąpiły mniej trwałe elementy drewniane.

Doskonałym przykładem jest koło, jakie w pierwotnych czasach istniało w całości drewniane, następnie rozpoczęto dodawać do niego części metalowe (obejmę żelazną a także wzmocnienia). Z czasem człowiek nauczył się skutecznie obrabiać żelazo co w rezultacie spowodowało całościowe wypchanie drewnianych kół. To obrabianie metali przede wszystkim dotyczyło właściwego ich formowania, odlewania oraz scalania z różnymi pierwiastkami a to z kolei przyczyniło się do zaistnienia wszelkiego typu stopów. Owym stopem jest choćby żeliwo. To scalenie żelaza z węglem, w którym normy ustalają minimalną kompozycję węgla jako dwa procenty.

Gdy stwierdzisz, że opublikowane w tym artykule informacje są warte uwagi, zobacz dodatkowo szczegóły w linku (https://protlumaczenia.pl/oferta/tlumacz-przysiegly-norweskiego-online/). Będą tam tak samo wartościowe dane.

Żeliwo tworzone w odlewniach poprzez złączenie tak zwanej surówki z częściami złomu stalowego – doczytaj .

Obróbka żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka to półprodukt składający się z przetopionego żelaza,węgla, krzemu oraz fosforu oraz innych pierwiastków. Sam w sobie nie jest przydatny do niczego z powodu jego kruchości. Dlatego będzie nazwany półproduktem, jaki poddawany będzie dalszej obróbce. Jak wyżej było wspomniane będzie on łączony ze złomem stalowym, który bywa dość wytrzymały jako produkt. W obecnych czasach złom stalowy otrzymuje się przez recykling (szczegółowe informacje). Po przyszykowaniu właściwych składników odlewnia żeliwa przetapia jak i odpowiednio łączy je ze sobą w skutek czego produkowane jest żeliwo.

Jak widzimy żeliwo powstaje z półproduktów, jakie same w sobie nie nadają się do niczego, tymczasem po połączeniu dają końcowy produkt, który aktualnie bardzo powszechnie jest wykorzystywany. Żeliwo głównie używane jest do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych a także wszelkiego rodzaju włazów i studzienek drogowych.

Źródło informacji –

Natomiast to nie będą jedyne zastosowania żeliwa. Odlewnia żeliwa w zależności od potrzeby produkuje żeliwo szare, sferoidalne bądź stopowe, jakie następnie używane są w przemyśle maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo odnalazło sporą ilość zastosowań co pozwoliło na spożytkowanie materiałów powstałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.