Najważniejsze obowiązki pracodawców przy przyjmowaniu nowych ludzi do pracy, zalety szkoleń BHP

przez | 1 września 2022
Przyjmując nowego pracownika właściciel firmy będzie wobec niego miał sporo obowiązków. Jednym z nich będzie wysłanie takiej nowej osoby na obowiązkowe szkolenie BHP, bez tego nie należy podejmować wykonywania swoich obowiązków, zwłaszcza jeśli wykonywane by były na jakiś niebezpiecznych urządzeniach czy maszynach. Szczegółowo te sprawy reguluje kodeks pracy, a za ich nieprzestrzeganie grożą poważne kary.

bhp

Autor: NASA Goddard Space Flight Center
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku jakiejkolwiek kontroli pracodawca ukarany może być za nieprzestrzeganie tych zasad, a jeszcze gorzej sytuacja będzie wyglądać, jeśli przytrafi się jakiś wypadek. W takim przypadku właściciel firmy ponosi całkowitą odpowiedzialność za takie zdarzenie, a za to mogą grozić rzeczywiście srogie kary. Dlatego też w interesie wszystkich leży to, aby tak szybko jak się da wysłać nowo zatrudnione osoby na wymagane szkolenia, przez co nie tylko wypełni się formalności, lecz także tacy ludzie będą wiedzieć, jak postępować na stanowisku pracy, jakiego rodzaju zagrożenia tam czekają i jak działać jeśli się pojawi jakaś nieprzewidziana sytuacja.

Czy rozpatrywany wpis nie jest emocjonujący? Jeżeli tak twierdzisz, kliknij tutaj – zalecam ten artykuł, ponieważ przeczytasz tam przykuwające wzrok teksty.

Najczęściej szkolenia bhp online organizowane są przez właściciela firmy dla pewnej grupy pracowników (szkolenia online). Najlepiej jest to zrobić w czasie godzin pracy, wynajmując po prostu szkoleniowca który będzie posiadał wymagane uprawnienia. Niekiedy mogą to być dwie osoby, zajmujące się odmiennymi obszarami, wtedy szkolenie podzielone będzie na dwa niezależne bloki. Zakres tego typu szkoleń jest dość szeroki, będzie się też zmieniał zależnie od tego, jaki charakter pracy będzie wykonywał pracownik.

Na przykład przy pracownikach w biurze duży nacisk powinien być położony na ergonomię pracy z komputerem i odpowiednie zorganizowanie stanowiska pracy, a operator jakiejś dużej maszyny potrzebował raczej będzie wiadomości na temat działania w zagrożeniach wiążących się z jej obsługą. Na wszystkich szkoleniach poruszane są kwestie ochrony przeciwpożarowej i działania w przypadku wystąpienia ognia, a także podstawowe zasady pierwszej pomocy w nagłych zdarzeniach, jakie mogą się pojawić.