Jak zacząć biegać?

przez | 11 grudnia 2021
Po zimowym letargu, w ludziach budzi się naturalna potrzeba ruchu, jaka rewelacyjnie łączy się z noworocznymi postanowieniami. „W tym roku schudnę”, „zacznę uprawiać sport”, „rzucę fajki”, „przebiegnę maraton” – rozbrzmiewa znajomo? Co innego mówić, a co innego powyższe frazy zamienić w czyn. Im bliżej lata, tym nagminniej jestem zasypywany pytaniami – „jak zacząć biegać?” I wydawałoby się, iż bieganie jest najprostszą formą ruchu.

Adidas ZX Flux

Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com

Bieganie to największy altruista współczesnych czasów. Mało wymaga, a tak dużo daje od siebie.

Hej, sprawdź to (https://sklep.wzso.pl/produkty/krazki-przeciwodlezynowe,2,10839), jeżeli do tej pory nie wiesz o tej niesamowitej stronie a przekonasz się, że okaże się ona dla Ciebie bardzo użyteczna.

Co na przykład? Proszę bardzo. Bieganie: zapewnia pożądane efekty prędzej aniżeli pozostałe formy aktywności ruchowej, nie wymaga od ciebie wcześniejszego treningu ani kosztownego sprzętu, jest to aktywność, którą można praktykować dosłownie wszędzie, uwalnia hormony szczęścia, obniża ciśnienie tętnicze, to najbardziej efektywna pigułka przeciwdepresyjna, kształtuje sylwetkę, zwiększa wydajność organizmu, spala tłuszcz, zapewnia mnóstwo energii, przynosi poczucie, iż możesz wszystko.

W jaki sposób zacząć bieganie? Niezbędne są trzy rzeczy: obuwie do biegania (przykładowo Adidas ZX Flux), miejsce do biegania jak też przede wszystkim ochoto. Reszta jest zbędna! Rzecz jasna możesz stracić kilkaset złotych w specjalnym sklepie dla biegaczy, wyposażając się w modny dresik, buty Air Jordan Retro z najnowszej kolekcji itd. Pytanie – po co? Najpierw schwyć bakcyla, potem powoli wyposażaj się w profesjonalne wdzianko. Kupując specjalistyczny rynsztunek już na początku przygody z joggingiem, nie będziesz lepszym biegaczem.

maraton

Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com

Największy błąd to za prędko a także za wiele. Każdy z nas rozpoczynając biegać, zaczyna z innego poziomu wyjściowego. Znaczy to że dla jednego przebiegnięcie 15 minut bez żadnego przystanku nie będzie stanowiło większego problemu, natomiast będą osoby, którym po kilkuset metrach truchtu serce podejdzie do gardła. Na początek przeplataj bieg z marszem, powoli zmniejszając czas marszu przy równoczesnym zwiększaniu okresu biegu w butach Air Jordan Retro. Więcej nie znaczy lepiej. Stopniowo zwiększaj pokonywane dystanse.

Priorytetem będzie identyfikacja celu, najodpowiedniej na początku. Może to być poprawa nastroju, schudnięcie czy poprawa tężyzny. Nieistotne. Mieć pojęcie dokąd się biegnie, zatem mieć pojęcie w jaki sposób stawiać sobie cele.