Jak można prowadzić projekty, żeby odniosły one sukces, najważniejsze zalety metodologii Prince2.

przez | 14 sierpnia 2022
Każdy projekt, czy będzie to wybudowanie wiaduktu, przygotowanie programu informatycznego czy próba wprowadzenia jakiegoś nowego produktu na rynek musi się składać z kilku etapów. O tym, ile ich będzie decydują najczęściej osoby zarządzające takimi projektami, pozostaje postawić tylko pytanie, czy te decyzje są zawsze potrzebne i słuszne?

szkolenie prince2

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Historia bardzo dobrze pokazuje, że dużo ważnych projektów już w momencie zaczęcia skazanych było na klęskę, właśnie z powodu tego, że zaczęto podejmować niewłaściwe decyzje w ich trakcie, które stawały się powodem porażki. Osobną sprawą będzie dowiedzenie się, z jakiego powodu tak się stało, czy winę ponoszą mało kompetentni ludzie, naciski ze strony innych osób mogących podejmować decyzje albo po prostu organizacyjny bałagan, który bez przerwy można spotkać w wielu firmach.

Pasjonuje Cię przedstawiona tematyka? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (https://www.bhpprofesjonalnie.pl/szkolenia-bhp-pruszkow/) innego tego rodzaju wpisu – on też jest warty zainteresowania.

Niestety często to właśnie ten ostatni czynnik i brak jakiegokolwiek planowania były najważniejszym powodem klęsk w projektach, jeśli decyzje podejmowano przypadkowo, pod wpływem impulsów albo niepełnych informacji, to trudno się dziwić, że koniec był właśnie taki.

W czasie małych i dużych projektów najważniejszą kwestią będzie odpowiednie zarządzanie nimi. Z tego też powodu w ostatnim czasie powstało kilka różnych koncepcji starających się unormować sprawę zarządzania projektami, a jedną z nich jest Prince2.

szkolenie prince2

Autor: Open Knowledge Foundation
Źródło: http://www.flickr.com

Metodologia ta zdobywa coraz większe uznanie, zwłaszcza wśród kadry managerskiej i kierowników projektów, właśnie przez to, że pozwoli na czytelne zdefiniowanie wszystkiego i później kontrolowanie na każdym etapie. Dzięki Prince2 można dokładnie ustalić, kto jest odpowiedzialny za zarządzanie wszystkim, kto będzie podejmował podstawowe decyzje i jak ma się przedstawiać obieg informacji. Dokładnie są także ustalane zadania kierowników odpowiedzialnych za poszczególne części projektu. Przez dokładne sprecyzowanie całości przede wszystkim projekty zaczynają być dużo bardziej przejrzyste. Niezwykle ważne jest też, że kierowanie nimi w jakieś znanej metodologii, którą sprawdzono w wielu innych firmach, daje znacznie większe szanse na sukces.