W jaki sposób sprawnie zarządzać firmą przy użyciu specjalistycznego oprogramowania

przez | 2 lutego 2022
Nie da się obecnie nowocześnie zarządzać swoją firmą bez informatycznego wsparcia. I chodzi to zarówno o sprawy sieciowe, komputery i serwery, ale również o odpowiednie oprogramowanie, które będzie obsługiwać wszystkie ważne procesy w firmie. Jednymi z najważniejszych programów, których używa większość przedsiębiorstw, są zaawansowane pakiety do zarządzania przedsiębiorstwem, znane też inaczej jako systemy ERP.

CRM

Autor: Wes Schaeffer
Źródło: http://www.flickr.com
Umożliwiają one całościową obsługę praktycznie wszystkich działów w firmie. Podstawą w każdym z nich będzie księgowość, logistyka (więcej – https://kador.pl/pakowanie/) oraz sprzedaż, ale jeśli zajdzie taka konieczność, to można wdrożyć także moduł kadrowy czy ewidencję majątku.

Większość systemów ERP może zaoferować także rozwiązania branżowe, dedykowane dla pewnej grupy firm, a także daje możliwość rozbudowania systemów – rozwiązania SAP dla różnych branż. Często zachodzi bowiem konieczność dostosowania działania pewnych funkcji do specyfiki firmy, i pożądane jest, aby dało się takie zmiany zrealizować. Dzięki użyciu pakietów ERP można w dużym stopniu usprawnić funkcjonowanie firmy, ich ogromnym plusem jest to, że wszystkie dane są ze sobą powiązane i informacje raz wprowadzone są od razu widoczne w innych miejscach.

Konkurencja na rynku systemów ERP jest coraz większa, krajowi i zagraniczni producenci rywalizują na różne sposoby o klienta. Lecz jest taka firma, o której słyszał chyba każdy, kto ma chociaż minimalną orientację na tym rynku. Mowa tu rzecz jasna jest o firmie SAP, która stała się pionierem na rynku systemów ERP i po dziś dzień trzyma czołową pozycję wśród dużych i średnich przedsiębiorstw. Przeczytaj artykuł o Design Thinking i projektowaniu rozwiązań IT.

Oprogramowanie SAP to kilkanaście wydzielonych, ale współpracujących ze sobą modułów, które umożliwiają obsługę wszystkich firmowych działów. W zależności od potrzeby można kupić te, które będą wdrożone i uruchomione, a resztę można pominąć albo przesunąć ich uruchomienie w czasie. SAP proponuje również dużo dodatkowych programów i narzędzi które współpracują z systemem ERP, na przykład dużo firm decyduje się jednocześnie na uruchomienie SAP CRM umożliwiającego sprawne zarządzanie relacjami z klientami firmy.