Streszczona w kilku zdaniach historia i charakterystyka kawy, jej znaczenie dla milionów ludzi, którzy codziennie ją piją

przez | 11 września 2022
Kawa wraz z herbatą jest zaliczana do najpopularniejszych napojów na całym świecie – każdego dnia wypijane są setki tysięcy litrów cappuccino, caffe latte czy espresso. Aby tę wielką ilość filiżanek zrobić będzie także potrzebna spora ilość czystej kawy, która musiała wcześniej urosnąć, zostać zebrana, wypalona i na koniec dobrze zmielona przed zaparzeniem.

Chi-Cafe, zdrowa kawa Jacob’s Medical

Autor: Jacob’s
Źródło: Jacob’s
Z tego też powodu plantacje kawy będą zajmować dziesiątki tysięcy hektarów, i z nich zebrane i przygotowane ziarna wyruszają w podróż na cały świat. Dzisiaj w sprzedaży dominują dwa główne gatunki kawy, to znaczy Robusta i Arabica. Pochodzą one z różnych regionów świata i odróżniają się wyglądem ziarna i smakiem uzyskanego napoju. W naszych sklepach najczęściej jest sprzedawana kawa ziarnista arabica, dająca aromatyczny, łagodny smak.

Arabica ma niedużą zawartość kofeiny, dzięki czemu da się ją pić wcześniej pić od robusty, jednak jest trudniejsza w uprawie, gdyż wymaga tropikalnego klimatu, odpowiedniej temperatury oraz położenia. Robusta jest znacznie bardziej aromatyczna, a dzięki wyższej zawartości kofeiny znacznie może pobudzić organizm osoby, która ją pije.

Porównaj – Kawy

Kawa zanim trafi do naszych kubków musi przejść parę procesów. Na plantacjach z ziaren kawowca uzyskuje się gotowe do wypalania ziarenka kawy. Wypalanie to bardzo ważny proces, to właśnie ono przede wszystkim decyduje o aromacie i smaku ziaren. Dlatego też najczęściej przeprowadza się je w docelowym kraju, bo wtedy wypalone ziarna nie będą tracić świeżości podczas długiego transportu.

Więcej informacji: tutaj

Kawa i przyprawy

Autor: DA
Następnie wypalona kawa ziarkawa kawa kolumbia excelsoa sklep jest albo zapakowywana do torebek i w takiej formie oferowana, albo można ją poddać ją mieleniu i próżniowemu pakowaniu, co pozwala na długie zachowanie świeżości i aromatu. Kawę można parzyć na wiele różnych sposobów, w zasadzie każdy kraj ma swoją kulturę i zwyczaje picia kawy. Pita systematycznie bardzo pozytywnie wpływa na spożywających, dzięki obecności kofeiny dodaje sił i energii, a dodatkowo ogranicza ryzyko pojawienia się niektórych zmian nowotworowych. No i świetnie smakuje, o czym wiedzą bardzo dobrze wszyscy którzy sięgają rano po kubek tego napoju.