Niedoświadczony narciarz, jak się nie przewróci, to się nie nauczy, jednak wielu z nich przecenia własne możliwości

przez | 30 listopada 2022
Rozpoczynający naukę adepci narciarstwa, najczęściej uszkadzają sobie wiązadła kolanowe, ponieważ nie umieją kontrolować jazdy nartami. Przede wszystkim wynikiem jest odbudowanie więzadła.

Aby uchronić się od zbytecznych urazów i ingerencji chirurga, dobrze jest aby najpierw posiąść umiejętność właściwego upadania. Na początku musimy poszukać trenera nauki jazdy na nartach. I na wyborze instruktora nie powinno się skąpić. Kontrola nad nartami to na początku nauki duża niewiadoma dla uczącego się. Ale odpowiednio kontrolowany upadek, to ważny składnik narciarskiego przyszykowania się do sezonu.

kolano - zdjęcie rentgenowskie

Autor: Lena
Źródło: http://www.flickr.com

Takie doświadczenie okaże się niezbędna gdy np. nabierzemy prędkości i narty będą jechały tam gdzie one chcą, a nie tam gdzie my chcemy. Sekretem wywrócenia się w bezpieczny sposób jest odpowiednie ułożenie ciała *(więcej). Należy upadać pod ukosem. Próba wywrotki do tyłu skończy się niewątpliwie sporym przyspieszeniem zamiast zahamowaniem. Tendencja do odchylania się do tyłu, zwykle widoczna jest w trakcie wjazdu na bardziej nachyloną część nartostrady. Automatyczne odchylenie do tyłu przed stromizną, sprawia, że tracimy kontrolę nad nartami. Istotne jest, by w takich momentach nie obawiać się pójść do przodu. Oczywiście ten odruch kształtuje się w z czasem nabywania narciarskich umiejętności.

A jeżeli mimo wszystko zdarzy się, że naderwać więzadło kolanowe (na stronie)? Większość małych więzadeł, nawet gdy zdarzy nam się je nadwyrężyć, odbudują się same po unieruchomieniu kolana. Gorzej gdy dojdzie do zerwania więzadeł krzyżowych.

W teorii można ćwiczyć mięsień czworogłowy, ale prawda jest taka, że kiedyś, to kolano w końcu i tak wyskoczy. Dlatego efektywniejsza będzie rekonstrukcja więzadła krzyżowego. Tuż po wypadku trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze nam skierowanie do ortopedy a może i podpowie, jaki chirurg ortopeda (dobry ortopeda) Kraków, jest dobrym specjalistą. Za rok wrócimy w pełni sił do narciarstwa. Autor