Mieszkanie to nasza oaza spokoju

przez | 24 czerwca 2022
W każdym domu powinny znajdować się odpowiednie meble i naczynia, właśnie te, które tworzą z niego… dom. Chociaż logicznym jest to, są tacy, którzy zapominają o tym. Niestety, to nie do końca nasza wina.

Rodzinny posiłek

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Praca zajmuje nam dużo czasu, mamy inne zmartwienia, co najgorsze, nie mamy na nic czasu, tym bardziej, na troskę o nasz dom. A przecież to nasza ostoja, bezpieczna przystań, miejsce, do którego chcemy wracać. Gdziekolwiek jesteśmy, zawsze pragniemy, żeby wrócić tam, gdzie jesteśmy u siebie. Nieprzypadkowo mawia się, że wszędzie dobrze, ale najlepiej w domu.

No dobra, ale co to znaczy, że mieszkamy w domu. No jak, dla zwyczajnego człowieka pytanie to nie będzie mądre. Każdy jest przecież świadomy, że jeśli mieszkamy gdzieś na stałe i mamy zameldowanie, to mieszkamy w domu. No rzeczywiście, ale przyglądając się temu zagadnieniu z bliska, jeśli odbierzemy to na bardziej głębszym pojmowaniu, zauważymy, że dom jest pewnym stanem umysłu, którego nie idzie zmierzyć materialnie.

Małe bliźniaki

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com

Dom tworzy przede wszystkim rodzina, to osoby bliskie naszemu sercu, to mąż czy żona czekający na nas już od progu, to rozrabiające dzieci, to dziadkowie siedzący spokojnie przed telewizorem.

Intrygują Cię dalsze wiadomości (http://cliff-broker.pl/branze/przewoznicy-drogowi-i-srodladowi-spedytorzy.html) na ów temat? To świetnie, ponieważ z przyjemnością opracowaliśmy dla Ciebie następne podobne zagadnienia.

Dom to małe szczegóły, które tylko my dostrzegamy – dziura w ścianie, plama na suficie, to krzywa i skrzypiąca podłoga. Dom to niedoskonałości, przecież , gdyby wszystko było doskonałe byłoby dość nudno, nieprawdaż? Dom to drobne rzeczy, które uwielbiamy.

Mogą być to figurki i książki w pokoju gościnnym, mogą to być foremki do pierników (np.: foremki do pierniczków na garneczki.pl) czy blacha do makowca (przykładowo: forma do makowca), które nieodparcie są przez nas kojarzone dzieciństwem, kiedy czekaliśmy, aż pyszności się w końcu upieką, a zapach roznosił się po całym domu. Teraz z wielką radością i z sentymentem rytuał ten powtarzamy i widzimy, że nasze dzieci także to czują – tą radość przeplataną z oczekiwaniem.

Cieszy nas to, bo dom to także małe radości, o które tak ciężko w świecie bez litości, gdzie nie ma czasu na drobne gesty i małe przyjemności, gdzie łatwo jest przepaść jak kamień w wodę… My jesteśmy domem, to nasze wnętrz i obietnica, że choćby świat walił się nam na głowę, będzie wszystko dobrze. Wszystko musi być dobrze, kiedy mamy swój dom.