Najlepsze wyposażenie do gabinetu stomatologicznego

przez | 9 lipca 2021
Spora grupa stomatologów po osiągnięciu odpowiedniego doświadczenia decyduje się na otwarcie własnego gabinetu dentystycznego i zaczęcie pracy na własny rachunek. Jednak należy wziąć się za to rozsądnie, gdyż jest mnóstwo spraw, o których trzeba pomyśleć, a i koszty tego typu prac do małych nie należą.

gabinet dentystyczny

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com
Po pierwsze trzeba zacząć od znalezienia jakiegoś pomieszczenia na zabieg (np. zapraszam tutaj…). Lokalizacja jest oczywiście istotna, w pobliżu powinien znajdować się jakiś parking dla klientów, a sam uroda (np. kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) raczej powinien być położony w miejscu, do jakiego prosto dotrzeć. Można przyjąć, że na wymagania jednej osoby zupełnie powinna wystarczyć powierzchnia osiemnastu metrów kwadratowych.

Musi się tam zmieścić poczekalnia, ubikacja i wreszcie gabinet. Wyposażenie dobrze żeby było z łatwo zmywalnych materiałów, już na etapie projektowania koniecznie należy zadbać o to, aby wyposażenie oraz meble było zgodne z wymogami sanepidu. Należy również pomyśleć o niepełnosprawnych osobach i wszystko rozplanować pod nich, a dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo w środku gabinetu, stosując na przykład odporne na plamy antypoślizgowe podłoża.

A co z sterylizacją?
Nie zawsze pierwsze co przychodzi na myśli dentyście to sterylizacja i dobry autoklaw.

Po urządzeniu samego lokalu przyjdzie czas na wyposażenie wnętrza gabinetu. Tu cenowa rozpiętość jest ogromna, ale bez sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych raczej trudno myśleć o odpowiednich zakupach. Jednak nie warto robić tu za dużych oszczędności. Gabinet urządza się zamierzając go użytkować przez kolejne kilkanaście lat, i kupno urządzeń umożliwiających dalszą rozbudowę spowoduje, że w przyszłości można będzie uciec od jego niepotrzebnej wymiany.

Podstawowym elementem każdego gabinetu jest fotel stomatologiczny, na jakim przyjmowani są pacjenci. Fotel będzie najczęściej zintegrowany z panelem dentysty, na jakim zamontowane są wszystkie potrzebne urządzenia i przyrządy, takie jak ssak, piaskarka, kamera czy turbina stomatologiczna. Ważnym elementem gabinetowego wyposażenia musi także być autoklaw, w jakim można wysterylizować używane przez lekarza narzędzia. Koniecznie trzeba także zakupić sporo dodatkowego wyposażenia, takiego jak na przykład lampy bakteriobójcze, turbiny albo lupy medyczne.