Jak pielęgnować pomnik? Kilka praktycznych porad na ten temat

przez | 9 lipca 2021
Wyrazem pamięci o naszych bliskich, którzy odeszli, jest troska o należyty wygląd miejsca w którym spoczęli na wieki. Szczególnie przed 1 listopada, wszyscy pragniemy dać świadectwo naszej pamięci. Sprzątamy opadłe liście, zamiatamy, usuwamy chwasty i szorujemy płyty nagrobkowe. Jak umyć nagrobek, aby estetycznie wyglądał i aby go nie zniszczyć, albo wręcz nie uszkodzić?

cmentarz

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Na ostateczną wycenę płyty składa się wiele czynników, to właśnie ich dobór decyduje o tym, ile w ostateczności musimy zapłacić (sprawdź również: www.tborkowski.pl/). Znaczącym czynnikiem mającym wpływ na finalny koszt, jest wzór nagrobka i rodzaj kamienia, z jakiego ma on być wykonany. Nagrobki wzory to kwestia estetyki i indywidualnych oczekiwań, ale także cech ogólnych takiego materiału, wpływająca na odporność oraz łatwość w utrzymaniu w czystości.

Sposób czyszczenia i pielęgnacji nagrobka zależny jest od jego stanu oraz kamienia, z którego jest wykonany. Nagrobek nagrobki podwójne z granitu, najbezpieczniej jest myć zwykłą, czystą wodą. Można do niej dodać parę kropel płynu do naczyń. Nie zaleca się stosowania żadnych past, a już szczególnie tłustych czy żrących, ponieważ powstałe później zanieczyszczenia trzeba dosłownie ścierać szpachelką.

cmentarz

Autor: David Short
Źródło: http://www.flickr.com

Chcąc dobrze można zniszczyć nagrobek. Nagrobki z lastrico wymagają więcej zabiegów, z tego powodu możemy użyć pasty lub proszku do szorowania, a następnie dokładnie spłukać wodą. Litery stosowane do napisów na grobach stosunkowo szybko śniedzieją. Dlatego warto, kupując je, zdecydować się na litery dobrego gatunku, które po 5 czy 10 latach dobrze wyglądają. Jeśli jednak ktoś zauważył na nagrobku litery pokryte patyną, czy brudne, powinien wyczyścić je pastą do metalu, czy dobrym jakościowo preparatem do czyszczenia liter na nagrobkach. należy jednak zachować ostrożność, by preparat nie zawierał substancji tłustych ani żrących, ponieważ te z kolei mogą zniszczyć na trwałe sam nagrobek.

Jesteśmy zdania, iż człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim. Dlatego opieka nad miejscem spoczynku bliskich nam osób ma tak wielkie znaczenie.