Urodzenie smyka to piękny dzień i początek dość długiego urlopu wychowawczego

przez | 25 stycznia 2022
Jakiś czas temu Polki wywalczyły sobie, żeby ich urlop macierzyński trwał 12 miesięcy.
Niejedna mama potwierdzi, że pierwszy rok berbecia bywa najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, kiedy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności.

Jeśli bez spodziewanych efektów poszukujesz równie ekscytującego serwisu, to zalecam ten tekst (https://klinikajurajska.pl/fizjoterapia/fizykoterapia) – zobaczysz, on też jest bogaty w takiego typu wpisy.

I nie chodzi tylko o mleko i pilnowanie, ale o tworzenie się pięknej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już tylko o swym bobasku, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne jest to, by wiedzieć, że na ilość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, duży wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego brzdąca. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tamtych wynagrodzeń, ale nie powinna być także niższa aniżeli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które wynosi obecnie 2250 zł. Więc w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało kto dziś zarabia najmniejszą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez trudności dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy też ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.