Wygodny styl wojskowy

przez | 27 lipca 2022
Na dzień dzisiejszy z przekonaniem można powiedzieć, że panuje moda na styl militarny. Ma to odzwierciedlenie w bardzo różnych dziedzinach codzienności. Coraz większe grono ludzi jest zainteresowanych aspektami wojskowymi i militarnymi, a zatem historią konfliktów zbrojnych i sprzętu wojskowego, a także tymi sprawami w kontekście czasów obecnych. Bardzo popularne są repliki broni, wykorzystywane zarówno do odtwarzania wydarzeń historycznych, jak i do zabawy. Jednym z przejawów tego trendu jest też zamiłowanie do paintballu, czyli strzelania ze specjalnych karabinów z użyciem nabojów z farbą.

Samolot

Autor: Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Styl militarny dotyczy również odzieży. W ciągu minionych lat można było zauważyć rozmaite zmiany odzieży wzorowanej na wojskowym mundurze. Ubiory takie są w większości przypadków niezwykle funkcjonalne ze względu na mocne tkaniny, dużą ilość kieszeni i inne elementy. Bywają więc wykorzystywane w niektórych sportach ekstremalnych, jak również przykładowo w survivalu. Spodnie wojskowe takie jak na przykład spodnie Helikon są także bardzo funkcjonalne i trwałe, dzięki czemu wybiera je wiele osób.

Styl wojskowy a subkultury

odzież militarna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Niektóre części ubioru w stylu militarnym są kojarzone z członkami różnych subkultur. Ubiory jak na przykład ciężkie buty oraz kurtka (stayhere kurtki damskie) Harrington większości osób kojarzą się z subkulturą skinheadów i typowym dla nich ubiorem. Z kolei plecak typu kostka, najczęściej z demobilu, to dodatek, który lubią przedstawiciele punków oraz niektórzy miłośnicy muzyki metalowej. W tych sytuacjach w większości przypadków plecaki te pokryte są naszywkami z symbolami grup muzycznych i rozmaitymi hasłami.

Militaria a moda

Styl zawierający wojskowe akcesoria to również styl odzieży. Wariacje na temat odzieży wojskowej niekiedy sięgały bardzo daleko. Co najważniejsze, styl militarny zakłada użycie wzoru moro w odzieży. Wzór ten także pojawia się w wielu różnych rodzajów i barwach, gdyż nie musi już mieć właściwości kamuflujących. Z tego powodu spotyka się na przykład motyw moro w odcieniu różowym. Styl militarny to także ubrania w kolorze oliwkowej zieleni i khaki. Istnieje dużo typów butów, dla których wzorem były buty wojskowe. W ostatnim czasie na przykład bardzo modne były oficerki damskie, oparte na długich butach ze skóry używanych w armii.