Ogromna liczba firm, które funkcjonują na współczesnym rynku jest dla siebie wzajemną konkurencją

przez | 9 lipca 2021
Klienci naprawdę często mylą poszczególne towary, a firmy jakie chcą dotrzeć do nich z własną ofertą muszą postarać się jakoś wyróżnić. Jednym z rozwiązań jest znak towarowy. Co może nim być? Rysunek, kompilacja konkretnych barw, a nawet melodia. Rolą znaku towarowego jest wyróżnienie artykułu lub usługi. Duże znaczenie ma rejestracja znaku towarowego, gdyż jest on wówczas prawnie chroniony i nie może zostać wykorzystany przez inną firmę. Na stałe zostaje przypisany do artykułu, dla jakiego został stworzony.

znak towarowy

Autor: Saint-Gobain Abrasives AB Sweden
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna, trzeba pamiętać, że kwestia własności |znaku towarowego w znacznym stopniu zależy od tego, jaki ma on charakter. Na przykład, firma Apple, jako swój znak wybrała jabłko, artykuł występujący powszechnie, określający pewną gamę artykułów. Ochrona nie jest pełna również w przypadku takich znaków towarowych, jakie są zbieżne z nazwami geograficznymi. Najbezpieczniej jest z tego powodu zaprojektować taki znak praktycznie od podstaw. Wówczas jego ochrona będzie prezentowała najwyższy poziom. Tym samym roli znaku towarowego w Polsce nie będzie mogła pełnić przykładowo flaga państwa bądź herby konkretnych województw. Nie mogą to być również symbole religijne bądź takie, których charakter mógłby kogokolwiek urazić.

Jeżeli poszukujesz podobnych danych na omawiany temat, to też rzuć okiem na (https://ambroexpress.pl/) pokrewne portale, które podnoszą tę kwestię.

Jakoznak towarowy nie zostanie uznane też powszechnie w społeczności wykorzystywane imię i nazwisko. Warto mieć to na względzie, kiedy będzie się ustalało swój znak towarowy (zobacz szczegóły).

W jakim miejscu można dokonać rejestracji znaku towarowego? W Urzędzie Patentowym. Zarejestrować go może zarówno przyszły właściciel, jak także jego pełnomocnik. Bez zarejestrowania znaku nie jest on prawnie – kliknij w link – chroniony, więc bez konsekwencji będą mogły się nim posługiwać inne osoby. W czasach, w których liczba firm permanentnie rośnie, a konkurencja w każdej branży życia gospodarczego jest naprawdę dość duża, należy zadbać o jak najwcześniejszą rejestrację własnego znaku. Rzecz jasna konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie znaku towarowego, który nie będzie naruszał praw innej firmy, ale będzie rzeczywiście rozpoznawalny. Taki znak może zadecydować o przyszłości firmy, dlatego nie można go lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*