Porządek jest podstawą życia wszystkich ludzi

przez | 11 stycznia 2022
Nasze życie jest zbyt skomplikowane, więc układamy wiele spraw, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można nazwać to generalizacją, kiedy za wszelką cenę chcemy coś ułożyć, można określić to też mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Z jednego, jak i drugiego rozwiązania wyjawia się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieważne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko nazywać i segregować. Taką już mamy bowiem naturę. Ciężko wyobrazić sobie pracę całych ludzkich cywilizacji: państwa, miasta, organizacji bez pewnych utartych schematów. Gdyby nie systematyka nie istniałyby nazwy ulic, nie byłoby tablic rejestracyjnych, przez co odróżnialibyśmy samochody i motory po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert

Źródło: http://www.morguefile.com/

Od harmonii nie jest też wolna przyroda, przecież pośród zwierząt każdego gatunku istnieje hierarchia, której żaden członek stada nie zaburzy. Zwierzęta są naturalnie mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie pomyślą, że coś można zrobić nieschematycznie. Popatrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. Nie zdarza mu się myśleć, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Objaśniamy sobie Ziemię przygotowując atlasy, segregujemy książki na półkach, a ci co pracują w urzędach administrują na co dzień ogromną masą dokumentów, z których każdy musi odszukać się w ogólnym ładzie. Harmonia istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (portfel fana rocka) – są przecież kieszeń na banknoty, kieszonka na bilon i miejsce na karty. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki fana rocka) pokazuje pewien porządek, muzyka jakiej słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Kiedy słuchamy rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, który ma być nam posłuszny, panujemy nad nim, wyznaczamy granicę jego zachowań i postępować. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – pies przysmaki dla yorka szczeniaka potrzebuje pana, a człowiek psa. To wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.