Zwięzła historia szycia oraz popularności spodni dżinsowych na świecie

przez | 29 września 2021
Dżinsy, takie, jakie widzimy teraz, są z nami już od 140 lat. W tym czasie, fabryka odzieży ze Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła produkcję spodni z denimu, przeznaczonych dla farmerów, ranczerów oraz wojskowych, a następnie także dla zwykłych obywateli.

Czarne dżinsy

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak spodnie z denimu wcale nie są tak młode, jak mogłoby się wydawać. Materiał, który stanowi podstawę jeansów, to denim.

Niezbędny będzie Ci link do źródła (www.nadrukihaft.pl/sublimacja)? Nie martw się. W naszym następnym tekście wyszukasz to, czego szukasz. Zapraszamy!

Jest to skręcona przędza bawełniana, poskładana w skośny splot, którego cechą jest duża gęstość oraz któremu zawdzięczamy wyjątkową solidność tych spodni. I choć bardzo się utarło w naszym świecie, iż jeansy to spodnie amerykańskich farmerów – to nie ma bardziej błędnego. Spodnie z denimu wywodzą się z Francji (de Nimes – miasto, gdzie prowadzono wytwórnię przędzy wykorzystywanej do ich szycia). W XV wieku, były to najbardziej cenione spodnie noszone przez europejskich żeglarzy. Uwielbiali je oni, ze względu na wytrzymałość oraz stosunkowo łatwe ich utrzymanie w czystości (najczęściej czyszczono je poprzez zawieszenie na linie i przewleczenie ich ileś kilometrów za płynącym okrętem). O wiele więcej dowiesz się pod linkiem Base.

Spodnie dżinsowe powróciły w XIX wieku w Ameryce. W tym czasie wróciła ich popularność i na zawsze dołączyły do naszej mody. Pierwsze amerykańskie dżinsy, wciąż nie wyglądały tak, jak obecnie.

Nie jesteś w stanie doczekać się innych postów? Przygotowaliśmy dla Ciebie łącze do wpisu, które da Ci szansę, by zapoznać się z ogromną dawką świeżych wiadomości.

Zaledwie w 1889 roku, fabryka odzieżowa Lee zaczęła produkcję swoich jeansów, na zawsze odmieniając ich oryginalny krój. Spodnie jeansowe męskie Lee (w tamtych czasach panie ubierały się tylko spódnice), jako pierwsze spośród innych fabryk, posiadały wszyty zamek błyskawiczny. Wcześniej jeansy najzwyklej wciągano. Dzięki nowatorskiemu pomysłowi, spodnie jeansowe męskie Lee pozyskały ogromną popularność, chociażby dlatego, że były bardziej dopasowane. Spodnie jeansowe męskie Lee z błyskawicznym zamkiem, to nie jedyna innowacja wyprodukowana przez tę firmę. Zobacz asortyment jeansy męskie lee. Są oni również pionierami w produkcji dżinsowych kurtek, co zapoczątkowało falę na tworzenie różnych partii odzieży z tego tworzywa.

Jeśli więc kochasz spodnie dżinsowe, musisz poznać prawdziwą historię ich powstania. W końcu fakt, iż są one wytwarzane od XV wieku brzmi znacznie lepiej, od marnych 140 lat.