Aby nagrać płytę należy uważnie obadać szczegóły współpracy studiów nagrań

przez | 10 stycznia 2022
Chcąc nagrać sesję zespołu w studiu warto uważnie obadać szczegóły współpracy studiów nagrań z okolicy. W zależności od tego, czy jesteśmy zespołem młodzieżowym, który dopiero zaczyna swoją przygodę na rynku muzycznym, czy też mamy już duże doświadczenie, musimy znaleźć stosowne dla siebie studio. Dobre studio nagrań musi dysponować sporą ilością profesjonalnego sprzętu. Musimy zwrócić szczególną uwagę na klasę udostępnianych instrumentów.

płyta

Autor: Mrs. Gemstone
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie bardzo ważną kwestią jest to, jaki gatunek muzyczny pragniemy nagrać. Jeśli mamy zespół punkowy i chcemy zrealizować nagrania na nasz pierwszą epkę, nie będziemy musieli wydawać dużej ilości pieniędzy na drogie studio. Być może takie podejście nawet naruszyłoby ideę naszej muzyki. W tym przypadku wystarczy nam dobrej klasy omikrofonowanie wzmacniaczy, przynajmniej w miarę jakościowej klasy kable, przyzwoity mikser i osoba odpowiedzialna za wszystkie szczegóły, czyli realizator.

Jeżeli natomiast mamy zamiar zrealizować materiał na krążek orkiestry symfonicznej, należy bez wątpienia pomyśleć o całym przedsięwzięciu, wynająć filharmonię, albo studio mające podobne możliwości akustyczne do takiej sali, najlepszej jakości mikrofony, kable, fortepian, być może również perkusję i niektóre inne instrumenty. Bardzo ważny zdaje się być także nastrój panujący w takim studiu. Bardzo dobrze jest, kiedy mamy możliwość nagrywać materiał w atmosferze sprzyjającej twórczemu i wrażliwemu przeżywaniu podczas pracy (pełny artykuł tutaj). Zwykle studia nagrań udostępniają własne instrumenty.

muzyka

Autor: Sony
Źródło: Sony
Naturalnie liczni muzycy woli nagrywać na swoich gitarach, jednak to studio nagrań musi posiadać różnorodne gitary, piece, minimum jeden foretpian lub pianino, żeby każdy, kto realizuje nagrania miał możliwość wypróbować różne typy brzmień do swoich piosenek, albo miał możliwość domiksować jakieś partie o nieco innej barwie. Najlepsze studia nagrań na świecie to ogromne budynki, w których znajduje się wiele pomieszczeń, specjalnie przystosowane kabiny akustyczne, duże sale koncertowe, ale również w studiach takiego rodzaju znajdziemy miejsce przystosowane do odpoczynku, czasami są to na przykład pokoje do zabiegów na ciało, baseny czy inne atrakcje. Najistotniejsze jest jednak oczywiście dobrać takie studio nagrań, jakie spełni nasze aktualne potrzeby i oczekiwania, nie narażając nas na niepotrzebne koszty, które mogą okazać się zbędne.